• Fiscaris
Bel ons 070 - 3508624
HealthFlex
×
  • Home
  • Diensten
    • Boekhouding
    • Accountants
    • Belastingen
    • Salarisadministratie
    • Onze Services
  • Informatie
  • Over ons
  • Nieuws
  • Vacatures
  • Contact

Waarom is het niet erg om eindheffing te betalen?

Waarom is het niet erg om eindheffing te betalen?
25/07/2024Actueel

De vrije ruimte in de werkkostenregeling (WKR) overschrijden en 80% eindheffing betalen hoeft helemaal niet altijd nadelig te zijn.

In de praktijk merken wij dat er bij onze klanten angst heerst om de vrije ruimte van de werkkostenregeling (WKR) te overschrijden en om, als gevolg daarvan, eindheffing te moeten betalen. 80% belasting, dat is natuurlijk enorm veel! Of is het in sommige gevallen helemaal niet zo erg om 80% eindheffing te moeten betalen?

Hoe zit het met de WKR?

Eerst even een stukje over de WKR. In 2024 mag je 1,92% van de loonsom tot € 400.000 en 1,18% van de loonsom boven € 400.00, ‘vrij vergoeden’. Tussen aanhalingstekens omdat er uiteraard wel wat spelregels zijn. Dit percentage van de loonsom noemen we de vrije ruimte. Overschrijd je die vrije ruimte, dan betaal je als werkgever 80% eindheffing over die overschrijding. Dus ga je er € 1.000 overheen, dan betaal je hierover € 800 eindheffing. Dat klinkt natuurlijk als een enorm bedrag. Er zijn echter gevallen waarbij je juist duurder uit bent als je de vrije ruimte niet overschrijdt. Daarover vertellen we je graag meer met een voorbeeld.

Voorbeeld bonus uitkeren

Stel: je hebt een werknemer in dienst met een jaarloon van € 40.000. Een redelijk gemiddeld bedrag. Je bent blij met je werknemer na een jaar hard werken en je wilt daarom graag een bonus uitkeren van € 1.000. Wat zijn dan je mogelijkheden?

In WKR onderbrengen

De bonus kun je onderbrengen in de WKR; de Belastingdienst doet niet moeilijk over een bonus lager dan € 2.400. Dus € 1.000 bruto is € 1.000 netto voor de werknemer. Maar ja, de vrije ruimte is niet groot genoeg dus de eindheffing van 80%, € 800 in dit geval, ligt op de loer. Kosten in totaal: € 1.800 voor een bonus van € 1.000 netto.

Bruteren

Een andere mogelijkheid is natuurlijk bruteren, je wilt je werknemer namelijk niet opzadelen met extra kosten. Bij een jaarloon van € 40.000 is het percentage bijzonder tarief 50,11%. Dus gebruteerd kost de bonus de werkgever al € 2.004,41. We zijn er alleen nog niet; het maximum premieloon is in 2024 € 71.628, dus deze werknemer ‘zit nog volop in de werknemersverzekeringen’.

In het gunstige geval dat je een kleine werkgever bent én de werknemer een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd heeft, komt hier nog zo’n 17,11% aan premies werknemersverzekeringen en Zvw bij. Hierbij is uitgegaan van een gemiddelde Whk-premie van 1,22%. Let op: bij een grote werkgever en/of een werknemer met een contract voor bepaalde tijd, zijn de werkgeverslasten nog een stuk hoger.

Er komt nog € 342,95 aan premies bovenop de kosten voor de werkgever, wat het totaal aan kosten op € 2.347,36 brengt.

Nu gaat er dus geen € 800 maar € 1.347,36 naar de Belastingdienst, ofwel 134,7%! De werknemer houdt in dit voorbeeld nog steeds € 1.000 netto over aan de bonus.

Bruto uitbetalen

Laten we het op een andere manier bekijken want bruteren gaat wel weer erg ver, dat was misschien niet helemaal de bedoeling. Nee, je wilt simpelweg een bonus van € 1.000 aan je werknemer geven. Je wilt de vrije ruimte niet overschrijden en bruteren is te duur, dus we gaan de bonus gewoon bruto uitkeren. De werkgeverslasten zijn 17,11%, dus de bonus kost je nu (als werkgever) € 1171,10. De werknemer betaalt 50,11% loonheffing bijzonder tarief dus er blijft € 498,90 netto over. € 1.171,10 werkgeverskosten om de medewerker € 498,90 netto te kunnen geven.

Vrije ruimte overschrijden

Nu zegt je slimme werknemer: “als je nou eens uitrekent wat die bonus kost inclusief werkgeverslasten, je haalt de eventueel te betalen eindheffing eraf en de rest betaal je me netto uit”. “Maar dat kan toch nooit voordeliger zijn?”, horen we je denken.

Is dat zo? Laten we het even uitrekenen: we hebben € 1.171,10 te spenderen. Als hierin 80% eindheffing zit, blijft er € 650,61 over om netto uit te betalen aan de werknemer. Dus je werknemer houdt ruim € 150 netto meer over bij gelijkblijvende kosten. En aangezien lang niet alle bedrijven de volledige WKR-ruimte benutten, hoef je misschien niet eens (het volledige bedrag aan) eindheffing te betalen over de bonus. Blije werkgever en blije werknemer!

Natuurlijk gaan we hier voorbij aan het feit dat het sv-loon van de werknemer, en hiermee eventuele uitkeringen, lager worden. Maar soms is dat juist gunstig. Want dit kan er ook weer voor zorgen dat bepaalde toeslagen juist stijgen.

Niet altijd nadelig

Ook is dit voorbeeld niet allesomvattend; specifieke situaties kunnen minder gunstig of juist gunstiger uitpakken. Laat de salarisadministrateur dit daarom vooraf even voor je berekenen. Het toont in elk geval aan dat de vrije ruimte niet altijd heilig hoeft te zijn en je deze in sommige gevallen best kunt overschrijden, zonder dat dit nadelig is.

Bron: Salaris Vanmorgen

Bollard staat voor u klaar!

Vind hier alle informatie

Nieuwsbrief

Vul uw email in om u aan te melden voor onze nieuwsbrief.

Financieel Specialist nodig?

Neem contact met ons op!

Nieuwsarchief

  • Wat gaat Prinsjesdag 2026 voor fiscaal nieuws brengen?
  • Nog in 2026 belasting besparen? Elf tips voor klanten met een eenmanszaak of vof
  • Kennisgroep: teruggestorte lijfrentepremie telt als belegging in box 3
  • Regels voor contant geld
  • Correctie box 3-vermogen vanwege half miljoen werkkapitaal bij omzet van nog geen € 8.000
  • Compensatie transitievergoeding ook ná 2027 nog mogelijk?
  • Belastingdienst stuurt sms over ontbrekende btw-aangifte
  • Ondernemers kunnen straks ook kiezen voor louter digitale post van de fiscus
  • Bedragen minimumloon 2026
  • Gebruikelijk loon terecht ondanks beperkte werkzaamheden
  • Nieuwe btw-regels besparen ondernemers jaarlijks straks €81 miljoen
  • Streep door deel Wet VBAR: verschuiving naar Zelfstandigenwet
  • Fiscus start met herstel belastingrente VPB
  • Einde compensatie transitievergoeding nog lang niet zeker
  • Belastingdienst: gebrekkige rittenregistratie blijft veelvoorkomende oorzaak van fiscale correcties
  • Eerste Kamer stelt stemming over box 3 uit, kabinet krijgt zomer voor aanpassingen
  • Wet werkelijk rendement box 3 krijgt novelle op Prinsjesdag
  • Brussel zet nog meer druk: moet de belegger nu echt uit box 3 stappen?
  • Eerste Kamer stemt in met pensioenbedrag ineens opnemen
  • Veel werkgevers nog niet voorbereid op pseudo-eindheffing voor fossiele leaseauto’s
  • Tweede fiets van de zaak: ook dan geldt gewoon de 7%-bijtelling
  • Aparte WKR-vrijstelling voor personeelskorting moet verdwijnen
  • Uitstel invoering nieuwe procedure teruggaaf buitenlandse btw
  • Ambtshalve aanslagen Belastingdienst vaak fors te hoog
  • Vijf vragen over de nieuwe huisbank van de Belastingdienst
  • Advies Hoge Raad: geen teruggave box 3-heffing voor niet-bezwaarmakers
  • Eerste Kamer staat voor grote dillema’s rond box 3
  • Kabinet werkt fiscale maatregelen energiepakket verder uit
  • Ambtenaren schetsen oplossingen voor 30-jaarstermijn hypotheekrenteaftrek
  • Internationaal zakendoen en btw: waar gaat het in de praktijk vaak mis?
  • Verplichte AOV in 2030, kies nu nog zelf
  • Herinvesteringsvoornemen niet aannemelijk, dotatie aan HIR terecht geweigerd
  • Vanaf 1 mei heeft de Belastingdienst een nieuw bankrekeningnummer
  • Fiscale maatregelen Voorjaarsnota 2026
  • Steunpakket kabinet: vergoeding reiskosten omhoog, MRB omlaag, startersaftrek geschrapt
  • Forfaitaire rendementspercentages box 3 2025 bekend
  • Tweede Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden uurtarief aan
  • Zzp-markt krimpt, maar meeste zelfstandig ondernemers voldoen aan de regels
  • 10 redenen om een IB-onderneming om te zetten naar een BV
  • 10 redenen om een IB-onderneming niet om te zetten naar een BV
  • Uitstel aangifte inkomstenbelasting – wat betekent dit voor u?
  • Werkelijk rendement in box 3: in 2025 lang niet altijd de voordeligste keuze
  • Opnieuw waarschuwing voor te late overstap mkb-pensioen
  • Een betaalbare basisverzekering voor arbeidsongeschiktheid voor zelfstandigen
  • Dga’s keren massaal dividend uit om belastingverhoging voor te zijn
  • Bezwaar tegen villataks belandt bij Hoge Raad
  • Kamer wil fiscale vrijstelling voor schenking aan kinderen behouden
  • Verplichte e-facturatie komt eraan: wat betekent ViDA voor MKB?
  • Nieuw: WeFact via Bollard Accountans & Belastingadviseurs
  • Kamer stemt met lange tanden in met nieuwe Box 3-wet
  • Massaal bezwaar belastingrente: wat moet je weten?
  • Hoe wikkel je de oudedagsverplichting in de bv slim af?
  • Fiscale eenheid voor de btw: wanneer vormen holding en werkmaatschappij samen een eenheid?
  • Ondernemers krijgen recht op betaalrekening, maar voegt het wat toe?
  • Ajax-kaarten geen acquisitie maar loon: fiscus wint zaak over skybox en seizoenkaarten
  • Nieuwe cyberwetten in 2026: dit moet je weten
  • Nieuwe onlineregelhulp ondersteunt nabestaanden van overleden ondernemers
  • Hoge Raad zet streep door verhoging belastingrente vennootschapsbelasting
  • Zzp, ja of nee? – update praktijkvoorbeelden
  • Youngtimerregeling versoberd per 2026
  • Korting op bijtelling voor auto’s zonder CO2-uitstoot gewijzigd per 2026
  • Kamer lijkt Wet werkelijk rendement te steunen
  • Opgaaf uitbetaalde bedragen aan derden vóór 1 februari 2026 bij Belastingdienst
  • Geen rente op box 3-teruggave voor beleggers over 2021 en 2022
  • Bestuurlijke boetes bij overtreding registratieplicht UBO’s kunnen flink oplopen
  • Eerste Kamer stemt in met Belastingplan 2026, youngtimerregeling fors versoberd
  • Verlenging indieningstermijn formulier Opgaaf werkelijk rendement
  • De oude dag van dga’s en zzp’ers: er is niks verloren
  • Belastingheffing in 2025: tips voor de directeur-grootaandeelhouder
  • Verbod op contante betalingen van € 3.000 of meer
  • Kabinet zwicht voor Kamerdruk: ook in 2026 geen verzuimboetes bij schijnzelfstandigheid
  • Gerichte vrijstellingen voor werkplek thuis: hoe zit het precies?
  • Bijna twee derde van zzp’ers wacht met AOV tot verplichting
  • Terugvragen box 3-belasting wordt ‘fiscaal huzarenstukje’
  • Nieuw vanaf 2026: Herziening btw-aftrek bij investeringsdiensten
  • Kamer baalt van hogere box 3-heffing in 2026, maar ziet nog geen alternatief
  • Hof: managementfee van eigen BV is loon, geen winst uit onderneming
  • Zorgtoeslag in 2026 omlaag
  • Fiscale strop dreigt voor 1,6 miljoen werknemers met pensioenverzekering
  • Hof: combinatie afbouw wet-Hillen en villataks geen schending mensenrechten
  • Leasefiets wordt een van populairste secundaire arbeidsvoorwaarden’
  • Voorstellen uit het Belastingplan 2026
  • Kabinet wil geen verlenging boetepauze bij schijnzelfstandigheid per 2026
  • ‘Uitwerking zzp-wet geeft nog steeds geen duidelijkheid’
  • Jubileumfeest en skireis zijn verstrekkingen die tot loon behoren
  • Verhoging tarieven motorrijtuigenbelasting in 2026
  • Verminder belasting in box 3 – tips & tricks
  • VZR: ‘Leaserijder wijkt uit naar alternatieven met meer CO₂-uitstoot’
  • Advies aan Hoge Raad: belastingrente voor bedrijven moet omlaag
  • Prinsjesdag 2025: de belangrijkste wijzigingen op een rij
  • Vaststellen werkelijk rendement box 3 moet op totaal box 3-vermogen; vordering met lage rente onvoldoende voor rechtsherstel
  • Wat kunt u met lijfrente doen aan de opbouw van uw pensioen?
  • Excessief lenen: eind 2025 maximaal € 500.000
  • Wetsvoorstel basisverzekering arbeidsongeschiktheid voor zelfstandigen aangepast
  • Lening B.V. aan dga is winstuitdeling bij gebrek aan terugbetalingscapaciteit
  • Voorgestelde btw-herzieningsregels voor verbouwingsdiensten vanaf 2026
  • Nieuwe SBI-codes van kracht in het Handelsregister
  • Box 3: Werkelijk rendement doorgeven
  • Inkomstenbelasting 2025: tips voor ondernemers met een eenmanszaak of vof
  • KvK waarschuwt ondernemers: controleer nieuwe SBI-code

Kantoor Den Haag

Bezoekadres
Jan van Nassaustraat 125  
2596 BS Den Haag

070 - 3508624

info@bollard.nl

Aangesloten bij

NBA

Novak

Register Belastingadviseurs

Wij steunen:

Informatiemenu

  • Nieuwe Klant
  • Veelgestelde vragen
  • Klachtenbehandeling
  • Support
  • Privacy Policy
Copyright & Cookies | © Bollard Accountants √ Belastingadviseurs
Designed by Alentejo Webdesign