• Fiscaris
Bel ons 070 - 3508624
HealthFlex
×
  • Home
  • Diensten
    • Boekhouding
    • Accountants
    • Belastingen
    • Salarisadministratie
    • Onze Services
  • Informatie
  • Over ons
  • Nieuws
  • Vacatures
  • Contact

Kabinet werkt fiscale maatregelen energiepakket verder uit

Kabinet werkt fiscale maatregelen energiepakket verder uit
28/05/2026Actueel

Het kabinet heeft het eerder aangekondigde maatregelenpakket tegen de gevolgen van de energieschok verder uitgewerkt. Minister Heinen en staatssecretaris Eerenberg schrijven in een Kamerbrief dat verschillende fiscale steunmaatregelen nog dit jaar via een goedkeurend beleidsbesluit in werking treden, vooruitlopend op wetgeving in het Belastingplan 2027.

Onderdeel van het pakket is onder meer de structurele verhoging van de onbelaste reiskostenvergoeding van 23 naar 25 cent per kilometer, met terugwerkende kracht. Ook wordt de aftrekbare reiskosten voor IB-ondernemers en resultaatgenieters structureel en met terugwerkende kracht verhoogd. Daarnaast komt er een tijdelijke verlaging van de motorrijtuigenbelasting voor bestelauto’s van btw-ondernemers en voor vrachtauto’s.

Volgens het kabinet zijn deze maatregelen “op de kortst mogelijke termijn” via beleidsbesluiten ingevoerd. Het betreffende besluit is op 21 mei gepubliceerd in de Staatscourant.

Vrachtwagenheffing tijdelijk omlaag

Het pakket werd aangepast na het debat in de Tweede Kamer op 22 april. Zo voert het kabinet twee aangenomen moties over de vrachtwagenheffing uit. De tarieven van die heffing, die per 1 juli ingaat, worden tijdelijk verlaagd. Het kabinet schrijft dat het de motie om invoering uit te stellen tot 2027 interpreteert als “een verzoek tot een zo snel mogelijke verlaging van de tarieven van de vrachtwagenheffing tot aan 2027”.

De incidentele budgettaire derving bedraagt volgens de brief € 80 miljoen. Die wordt gedekt aan de lastenkant van het pakket. De verlaging heeft volgens het kabinet geen gevolgen voor de terugsluis naar subsidieregelingen voor elektrische vrachtwagens en laadinfrastructuur. Daarbij wijst het kabinet op “het breed gedeelde belang van de elektrificatie van het wagenpark om de uitstoot van het wegvervoer te verminderen en de weerbaarheid van de vervoerssector te vergroten”.

KIA-versobering van tafel

Op verzoek van de Kamer gaat ook de eerder aangekondigde versobering van de kleinschaligheidsinvesteringsaftrek niet door. In plaats daarvan wordt de gerichte vrijstelling in de werkkostenregeling voor korting op branche-eigen producten vanaf 2027 afgeschaft. Daarmee wordt structureel € 126 miljoen opgehaald, meer dan de eerder geraamde € 100 miljoen via de KIA-maatregel.

Verder reserveert het kabinet de structurele opbrengst van het pakket (€ 152 miljoen) voor nog nader uit te werken investeringsmaatregelen. Daarbij noemt het kabinet expliciet verbeteringen van fiscale investeringsaftrekken, een win-winlening en een EU-beleggingsrekening.

Ook de startersaftrek wordt aangepast. Volledige afschaffing acht het kabinet “uitvoerbaar per 2028”. Vooruitlopend daarop wordt de aftrek in 2027 al verlaagd. De geraamde opbrengst voor 2027 wordt bijgesteld van € 119 miljoen naar € 116 miljoen.

Belastingdienst ziet uitvoeringsrisico’s

Uit de uitvoeringstoetsen van de Belastingdienst blijkt dat de tijdelijke verlagingen van de motorrijtuigenbelasting uitvoerbaar zijn, maar niet zonder gevolgen. Volgens het kabinet lopen “kritische onderhoudstrajecten vertraging op” en bestaat er “een kans dat de bereikbaarheid van de Belastingtelefoon verslechterd”. Het kabinet schrijft die risico’s te hebben geaccepteerd vanwege “de wens om op korte termijn lastenverlichting aan deze groep te kunnen geven”.

De verlaging van de motorrijtuigenbelasting wordt doorgevoerd vanaf het eerstvolgende belastingtijdvak dat op of na 1 juli 2026 begint. Daardoor kan de korting voor sommige voertuigen pas per eind september ingaan en doorlopen tot maart 2027.

Ook de verhoging van de reiskostenvergoeding is volgens de Belastingdienst uitvoerbaar, al merkt het kabinet op dat de verhoging in de inkomstenbelasting “pas bij de definitieve aangifte inkomstenbelasting kan worden toegepast”.

Voor het UWV geldt een uitzondering. De uitvoeringsorganisatie kan de verhoging van de kilometervergoeding niet met terugwerkende kracht verwerken. Dat zou volgens het kabinet gepaard gaan met “aanzienlijke uitvoeringslasten, die niet in verhouding staan tot het beoogde effect”. UWV voert de hogere vergoeding daarom pas op een toekomstige datum door, “in ieder geval per 1 januari 2027”.

Geen snelle btw-verlaging voor ov

De Kamer vroeg het kabinet ook om opheldering over de mogelijkheid om het btw-tarief op openbaar vervoer per 1 juli te verlagen. Volgens het kabinet is dat juridisch alleen mogelijk via een goedkeurend beleidsbesluit, omdat wetgeving op die termijn niet haalbaar is.

De Belastingdienst kan een tariefverlaging volgens de brief technisch uitvoeren, maar voor vervoerders levert een snelle wijziging grote problemen op. Zij moeten uiteenlopende IT-systemen aanpassen voor facturering en btw-verwerking. Dat noemt het kabinet “een complexe en tijdsintensieve exercitie”.

Daar komt bij dat post b.9 van Tabel I van de Wet OB 1968 meerdere vormen van personenvervoer omvat. Een verlaging alleen voor openbaar vervoer kan volgens het kabinet leiden tot “nieuwe afbakeningsproblematiek en procedures”.

Om die reden kiest het kabinet voor een andere maatregel: een tijdelijk treinabonnement van € 49 per maand waarmee reizigers drie maanden onbeperkt in de daluren kunnen reizen. Voor die regeling reserveert het kabinet € 118 miljoen.

Kabinet roept werkgevers op hogere vergoeding te benutten

Tot slot meldt het kabinet dat het sociale partners actief heeft gewezen op de verruimde fiscale ruimte voor reiskostenvergoedingen. Daarbij verwijst het naar de motie-Bikker/Dijk.

“Het kabinet heeft ruimte gemaakt voor een verhoging, maar de hoogte van de reiskostenvergoeding blijft een afspraak tussen werkgevers en werknemers”, schrijven Heinen en Eerenberg. Het kabinet roept werkgevers daarom op “de verruimde fiscale ruimte waar mogelijk te benutten, zodat de verhoging zo veel mogelijk terechtkomt bij werknemers die hogere reiskosten maken”.

 

Bron: Accountancy Vanmorgen

Bollard staat voor u klaar!

Vind hier alle informatie

Nieuwsbrief

Vul uw email in om u aan te melden voor onze nieuwsbrief.

Financieel Specialist nodig?

Neem contact met ons op!

Nieuwsarchief

  • Kabinet werkt fiscale maatregelen energiepakket verder uit
  • Ambtenaren schetsen oplossingen voor 30-jaarstermijn hypotheekrenteaftrek
  • Internationaal zakendoen en btw: waar gaat het in de praktijk vaak mis?
  • Verplichte AOV in 2030, kies nu nog zelf
  • Herinvesteringsvoornemen niet aannemelijk, dotatie aan HIR terecht geweigerd
  • Vanaf 1 mei heeft de Belastingdienst een nieuw bankrekeningnummer
  • Fiscale maatregelen Voorjaarsnota 2026
  • Steunpakket kabinet: vergoeding reiskosten omhoog, MRB omlaag, startersaftrek geschrapt
  • Forfaitaire rendementspercentages box 3 2025 bekend
  • Tweede Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden uurtarief aan
  • Zzp-markt krimpt, maar meeste zelfstandig ondernemers voldoen aan de regels
  • 10 redenen om een IB-onderneming om te zetten naar een BV
  • 10 redenen om een IB-onderneming niet om te zetten naar een BV
  • Uitstel aangifte inkomstenbelasting – wat betekent dit voor u?
  • Werkelijk rendement in box 3: in 2025 lang niet altijd de voordeligste keuze
  • Opnieuw waarschuwing voor te late overstap mkb-pensioen
  • Een betaalbare basisverzekering voor arbeidsongeschiktheid voor zelfstandigen
  • Dga’s keren massaal dividend uit om belastingverhoging voor te zijn
  • Bezwaar tegen villataks belandt bij Hoge Raad
  • Kamer wil fiscale vrijstelling voor schenking aan kinderen behouden
  • Verplichte e-facturatie komt eraan: wat betekent ViDA voor MKB?
  • Nieuw: WeFact via Bollard Accountans & Belastingadviseurs
  • Kamer stemt met lange tanden in met nieuwe Box 3-wet
  • Massaal bezwaar belastingrente: wat moet je weten?
  • Hoe wikkel je de oudedagsverplichting in de bv slim af?
  • Fiscale eenheid voor de btw: wanneer vormen holding en werkmaatschappij samen een eenheid?
  • Ondernemers krijgen recht op betaalrekening, maar voegt het wat toe?
  • Ajax-kaarten geen acquisitie maar loon: fiscus wint zaak over skybox en seizoenkaarten
  • Nieuwe cyberwetten in 2026: dit moet je weten
  • Nieuwe onlineregelhulp ondersteunt nabestaanden van overleden ondernemers
  • Hoge Raad zet streep door verhoging belastingrente vennootschapsbelasting
  • Zzp, ja of nee? – update praktijkvoorbeelden
  • Youngtimerregeling versoberd per 2026
  • Korting op bijtelling voor auto’s zonder CO2-uitstoot gewijzigd per 2026
  • Kamer lijkt Wet werkelijk rendement te steunen
  • Opgaaf uitbetaalde bedragen aan derden vóór 1 februari 2026 bij Belastingdienst
  • Geen rente op box 3-teruggave voor beleggers over 2021 en 2022
  • Bestuurlijke boetes bij overtreding registratieplicht UBO’s kunnen flink oplopen
  • Eerste Kamer stemt in met Belastingplan 2026, youngtimerregeling fors versoberd
  • Verlenging indieningstermijn formulier Opgaaf werkelijk rendement
  • De oude dag van dga’s en zzp’ers: er is niks verloren
  • Belastingheffing in 2025: tips voor de directeur-grootaandeelhouder
  • Verbod op contante betalingen van € 3.000 of meer
  • Kabinet zwicht voor Kamerdruk: ook in 2026 geen verzuimboetes bij schijnzelfstandigheid
  • Gerichte vrijstellingen voor werkplek thuis: hoe zit het precies?
  • Bijna twee derde van zzp’ers wacht met AOV tot verplichting
  • Terugvragen box 3-belasting wordt ‘fiscaal huzarenstukje’
  • Nieuw vanaf 2026: Herziening btw-aftrek bij investeringsdiensten
  • Kamer baalt van hogere box 3-heffing in 2026, maar ziet nog geen alternatief
  • Hof: managementfee van eigen BV is loon, geen winst uit onderneming
  • Zorgtoeslag in 2026 omlaag
  • Fiscale strop dreigt voor 1,6 miljoen werknemers met pensioenverzekering
  • Hof: combinatie afbouw wet-Hillen en villataks geen schending mensenrechten
  • Leasefiets wordt een van populairste secundaire arbeidsvoorwaarden’
  • Voorstellen uit het Belastingplan 2026
  • Kabinet wil geen verlenging boetepauze bij schijnzelfstandigheid per 2026
  • ‘Uitwerking zzp-wet geeft nog steeds geen duidelijkheid’
  • Jubileumfeest en skireis zijn verstrekkingen die tot loon behoren
  • Verhoging tarieven motorrijtuigenbelasting in 2026
  • Verminder belasting in box 3 – tips & tricks
  • VZR: ‘Leaserijder wijkt uit naar alternatieven met meer CO₂-uitstoot’
  • Advies aan Hoge Raad: belastingrente voor bedrijven moet omlaag
  • Prinsjesdag 2025: de belangrijkste wijzigingen op een rij
  • Vaststellen werkelijk rendement box 3 moet op totaal box 3-vermogen; vordering met lage rente onvoldoende voor rechtsherstel
  • Wat kunt u met lijfrente doen aan de opbouw van uw pensioen?
  • Excessief lenen: eind 2025 maximaal € 500.000
  • Wetsvoorstel basisverzekering arbeidsongeschiktheid voor zelfstandigen aangepast
  • Lening B.V. aan dga is winstuitdeling bij gebrek aan terugbetalingscapaciteit
  • Voorgestelde btw-herzieningsregels voor verbouwingsdiensten vanaf 2026
  • Nieuwe SBI-codes van kracht in het Handelsregister
  • Box 3: Werkelijk rendement doorgeven
  • Inkomstenbelasting 2025: tips voor ondernemers met een eenmanszaak of vof
  • KvK waarschuwt ondernemers: controleer nieuwe SBI-code
  • Tijdelijke wet turboliquidaties met twee jaar verlengd
  • Terechte vergrijpboete voor belastingadviseur die bootcampte op kosten van de zaak
  • Belastingdienst verduidelijkt gebruikelijkheid en doelmatigheidsgrens binnen WKR
  • Bijna helft bedrijven vermindert inzet zzp’ers door handhaving wet DBA’
  • Tot welk bedrag is een schenking belastingvrij in 2025?
  • Wet tegenbewijsregeling box 3 aangenomen door Eerste Kamer
  • Belastingdienst verstuurt duizenden brieven met foutieve box 3-bedragen
  • Standpunt Belastingdienst: alleen werkelijk rendement minderjarig kind vóór 18e toegerekend aan ouders
  • Belastingheffing in 2025: tips voor de directeur-grootaandeelhouder
  • Zelfstandigenwet of VBAR: frisse wind of meer mist?
  • Risico’s schijnzelfstandigheid niet gedekt met BV, waarschuwt KVK
  • Cryptoaanbieders vanaf 2026 verplicht tot gegevensuitwisseling met Belastingdienst
  • ANWB waarschuwt e-rijders voor hoge laadkosten in het buitenland
  • Kabinet Schoof gevallen. Wat betekent dit fiscaal?
  • Tweede Kamer stemt in met tegenbewijsregeling box 3, geen verzachting vastgoedbeleggers
  • Staatssecretaris: geen koppeling aftrek hypotheekrente aan eerste IB-schijf
  • Je SBI-code gaat veranderen. Check je gegevens
  • Eerste Kamer stemt in met Wet plan van aanpak witwassen
  • Hoe werk je veilig online als je niet thuis of op kantoor bent?
  • De besloten vennootschap: rechtsvorm met minder privé risico
  • Modelovereenkomst vrijwaart niet altijd tegen naheffingen
  • Zzp’er blijkt werknemer – rechtszaken leveren schijnzelfstandige geld op
  • Staatssecretaris legt kritiek Raad van State naast zich neer: wetsvoorstel box 3 naar Kamer
  • Fiscale maatregelen Voorjaarsnota 2025
  • Gebruikelijkloonregeling onder de loep: deels effectief, verbetering wenselijk
  • ZZP’ers haken massaal af na aanscherping regels
  • Waar moet je op letten bij het overnemen van uitzendkrachten?

Kantoor Den Haag

Bezoekadres
Jan van Nassaustraat 125  
2596 BS Den Haag

070 - 3508624

info@bollard.nl

Aangesloten bij

NBA

Novak

Register Belastingadviseurs

Wij steunen:

Informatiemenu

  • Nieuwe Klant
  • Veelgestelde vragen
  • Klachtenbehandeling
  • Support
  • Privacy Policy
Copyright & Cookies | © Bollard Accountants √ Belastingadviseurs
Designed by Alentejo Webdesign